Dlaczego białko z owadów to znakomita alternatywa? 0
Dlaczego białko z owadów to znakomita alternatywa?

 

W niniejszym artykule przyjrzymy się zaletom spożywania owadów jadalnych, które są bardzo dobrym źródłem białka. Warto zauważyć, iż oprócz białka w swoim składzie mają wysoką zawartość witamin, błonnika oraz minerałów, takich jak wapń i żelazo. Badania pokazują, że na całym świecie istnieje około 2000 jadalnych gatunków owadów, ale odkryto dotąd tylko garstkę. Do najczęstszych owadów, na bazie których tworzy się produkty spożywcze, należą mącznik młynarek (Tenebrio molitor) oraz świerszcz (Acheta domesticus). Białka owadzie mogą być stosowane do produkcji żywności dla ludzie, karmy dla zwierząt domowych oraz pasz dla ryb i zwierząt.

 

Alternatywe źródło białka przyjazne planecie

 alternatywne źródło białka 

 

Szacuje się, że światowa populacja wzrośnie do 9 milardów ludzi do 2050 roku. Tak duża populacja zajmie znaczą część ziemi, pozostawiając tylko niewielki procent terenów rolniczych. Taka sytuacja zmusi nas do poszukiwania alternatywnych źródeł białka, niż te spożywane dotychczas. Owady jako źródło białka są zrównoważone i przyjazne dla środowiska, ponieważ mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko niż inne źródła białka. W porównaniu z hodowlą zwierząt gospodarczych, potrzebują zdecydowanie mniej zasobów wody oraz terenów pod hodowlę. Co więcej owady mogą być hodowane wertykalnie, czyli w pionowym układzie. Owady mogą być karmione odpadami rolniczymi, takimi jak łodygi roślin, których ludzie nei jedzą lub resztki odpadów spożywczych. Aby uzupełnić łańcuch recyklingu, ich odchody można wykorzystać jako nawóz do upraw.

 

Wartości odżywcze owadów

Owady jadalne mają wysoką wartość białka, od 40% do nawet 60%, a ponadto cechuje je wysoka gęstość odżywcza – są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin (A, C, witaminy z grupy B) oraz cennych składników mineralnych m.in. postasu, cynku, magnezu i żelaza.

 

Produkty bogate w białko jako ciekawa alternatywa dla osób aktywnych fizycznie

Ze względu na wysoką zawartość białka i jego dobrą przyswajalność, produkty dostępne w naszym sklepie są bardzo dobrą propozycją dla osób aktywnych fizycznie, których zapotrzebowanie na białko jest z reguły najwyższe. Jeśli jesteś osobą regularnie uprawiającą sport, na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Sense, która w swojej ofercie posiada wysokobiałkowe batony, odżywki białkowe oraz mąkę. 

alternatywy białka

 

Suszone owady jako zdrowa przekąska i dodatek do ulubionych potraw

Jeżeli przypadną Ci do gustu batony proteinowe od marki Sens, to powinieneś również zainteresować się naszymi świerszczami oraz mącznikami w przyprawach, które możesz dodawać do swoich ulubionych potraw. Są zdrową alternatywą dla chipsów i konwencjonalnych przekąsek na spotkaniach ze znajomymi. Świerszcze sprawdzą się również w kuchni, jako posypka do sałatek, zup czy pizzy. Wszystkie wymienione alternatywy białka, znajdziesz na naszym sklepie - https://foodbugs.pl/owady-jadalne#

 

owady jako alternatywa białka

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl